AI robot pre "osobné" použitie

Január minulého roka bol obrovským krokom pre vývoj robotiky. Po prvýkrát bola verejnosti predstavená Harmony - ženský sexuálny robot, ktorá podľa CEO RealDoll Matta McMullena bude mať so svojimi partnermi "skutočné puto". 

Zdroj: http://www.dailymail.co.uk

Hlavným aspektom na ktorý sa v RealDoll zamerali boli emócie.

"Emócie dávajú X faktor do sexu"
(McMullen 2017)

V exkluzívnom interview pre Daily Star vysvetlil, že emocionálne spojenie je fundamentom vzťahu a presne to simulujú. Kľúčovou je tu pamäť, charakter a takzvaný "faktor prekvapenia".
Záujemcovia o robotov si môžu vybrať z dvanástich rôznych charakterov (napr. milá, priateľská, ostýchavá, naivná, intelektuálna), pričom sa používa 1-3 bodová intenzita pri každej charakteristike. Inými slovami - čím viac bodov dáte do nejakého charakterového typu, tým silnejšie sa prejaví. Avšak to neznamená, že sa bude chovať úplne podľa vašich zadaní. Čas od času povie niečo, čo by ste vôbec nečakali. Taktiež má robot veľkú tendenciu zamilovať sa do svojho partnera.

Z filozofického hľadiska je zložité definovať zamilovanie. Pokiaľ by sme to brali chemicky, dostali by sme sa k primárnemu spojeniu oxytocínu a dopamínu, ale to je pravdaže extrémne zjednodušený pohľad a pre robotov zlá analógia. Je zamilovanie v tomto prípade iba túžba? Pokiaľ chce nejaký programátor napísať zaľúbenie, z čoho vychádza? Môže sa človek zamilovať do robota?


2018 prináša zásadnú zmenu - prichádzajú mužské modely sexuálnych robotov. Po neuveriteľne vysokom záujme o ženské typy sa počas tohto roku dostanú do predaja mužskí roboti, pre ktorých dostane fráza "obdarení" úplne nový zmysel. Cieľom je vytvoriť lepší zážitok, akoby bolo prirodzene možné, pričom jeden z hlavných marketingových ťahov je "zapojiť robota a môžete ísť koľko len chcete".
Problém s robotmi zažili v Číne, ale hlavne v Japonsku, kde kvôli vysokému záujmu prestali mať muži záujem o ľudské ženy. Keďže doteraz bolo možné kúpiť iba ženské varianty za cca 15 000 dolárov, prevažne muži boli cieľovými zákazníkmi. Aj skrz kritiku médii sa zväčša ako protiargument používa fakt, že potencionálni násilníci môžu mať robota. Nakoľko je tento argument praktický je asi väčšine jasné.
"Máme veľa ženských zákazníčok, ktoré sa zaujímajú o kúpu mužského sexuálneho robota ako spoločníka, s ktorým sa bude môcť porozprávať a spolupracovať" (McMullen 2018)

Podobnej tématike sa chopil britský seriál Black Mirror, kde sa nedokáže žena vyrovnať so stratou svojho partnera, tak si nechá vytvoriť robotickú verziu zosnulého muža. Hlbšie do problematiky umelej inteligencie v robotike sa venoval film Ex Machina (v oboch hrá írsky herec Domhall Gleeson), kde sa človek zamiluje do robota bez toho, aby sa vôbec dotkli.

Zdroj: Black Mirror

Pokiaľ by sme si predstavili, že sa výskum posunul exponenciálne dopredu, že sme v takej technologickej dobe, že máme prístup k robotom, ktorí sú na nerozoznanie od bežných ľudí, budeme nahradení, alebo budeme žiť v symbióze? Nastanú časy ako z amerického filmu Blade Runner?

Je správnym krokom vpred zamedziť ľudským chybám a nahradiť ich vypočítanou presnosťou, nulami a jednotkami? Alebo sú to práve chyby, ktorých by sme sa nemali zbavovať? Máme právo odoprieť človeku, ktorý nevychádza s ľuďmi aspoň nejaký kontakt, aj keď nie ľudský? Predstavuje robotika východisko pre nešťastné vzťahy?

Otázka je prostá - podporujete vývoj sexuálnych robotov? 

Zdroj: https://9gag.com/


Autor: Branislav Čáp

Použité zdroje:
1. Dailymail - Male sex robots
2. Dailystar - Male sex robots
3. Dailystar - First sex robot

Komentáre