Perspektívy rusko-amerických vzťahov v roku 2018 - sumár prednášky Andranika Migranjana

Andranik Migranjan - Kandidát historických vied. Narodil sa v roku 1949 v Jerevane. Vyštudoval MGIMO (Moskovský štátny inštitút medzinárodných vzťahov) z roku 1972, kde sa špecializoval na problémy amerického politického systému, otázky medzinárodnej sociálnej demokracie.

Andranik Migranjan vo svojom vystúpení hovoril o komplexnej situácii, v ktorej sa nachádzajú Spojené štáty a Rusko. Hovoril o nových možnostiach budúceho vývoja zahraničnej politiky, či nových výzvach, ktorým budú čeliť oba štáty. Vo všeobecnosti je skôr skeptický k budúcemu vývoju vzťahov medzi USA a Ruskom, pretože podľa neho sa tieto dve krajiny svojimi činmi navzájom diskreditujú. 

Migranjan kritizuje aj spoločenský vývoj, upriamuje pozornosť na nepomer medzi bohatými a chudobnými. Hovorí o rozširovaní nožníc medzi týmito dvoma vrstvami. Podľa neho tento tlak predstavuje nesmierne nebezpečenstvo pre budúci vývoj spoločnosti. 

Vo svojom vystúpení pokračuje analýzou súčasnej situácie v USA. Tvrdí, že nastala veľká zmena s príchodom Donalda Trumpa. Došlo k zmene v politickej rétorike, vytratila sa politická korektnosť. Trump zároveň bojuje s Čínou, ktorú považuje za ekonomického konkurenta pre Spojené štáty. Snaží sa zamedziť aby tento rastúci ekonomický gigant neohrozoval postavenie USA medzi svetovými veľmocami. 

Vracia sa do minulosti a analyzuje vzťah Ruska a USA počas Obamovej vlády, kde konštatuje, že tieto vzťahy sa zhoršovali, avšak za vlády Donalda Trumpa sa tieto vzťahy ešte zhoršujú. To je podľa neho niečo, čo sa od Trumpovej vlády neočakávalo. 

Pokračuje nastolením kľúčovej otázky, ktorá ukazuje na nového hráča vo vzťahu Ruska a USA. Tým hráčom je Čína, ktorá predstavuje kľúčovú veľmoc v ekonomickom vývoji teraz aj v budúcnosti. Podľa Migranjana, dilema budúcnosti spočíva v spojení dvoch strán z troch. Teda záleží, na ktorú stranu sa Rusko prikloní ,a s kým uzavrie spojenectvo. Momentálny konkurenčný boj medzi Čínou a Amerikou zabraňuje spolupráci týchto veľmocí, a preto sa tu kľúčovým hráčom stáva Rusko, ktoré môže vážky moci úplne zmeniť. 

Prednáška Andranika Migranjana bola vskutku zaujímavá a nastolila nový pohľad na problematiku rusko-amerických vzťahov. Mnohé otázky, ktoré otvoril sú nesmierne dôležité pre smerovanie spoločnosti a ekonomiky sveta. Treba dôkladne analyzovať rusko-americké vzťahy, pretože tie majú stále veľký dopad na svetovú ekonomiku a delenie moci. 

Autor: Mgr. Lukáš Siegel

Komentáre